Mikro instalacja fotowoltaiczna – oszczędność, ochrona środowiska, satysfakcja

Celem inwestycji w instalację mikro fotowoltaiczną, powinien być głównie użytek własny. Mam na myśli zużywanie produkowanej energii na bieżąco. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest dobieranie mocy instalacji do zapotrzebowania. Dlaczego nie opłaca się przewymiarować instalacji oraz dlaczego najtaniej jest zużywać prąd na bieżąco? Już wyjaśniam…

Odbieranie oddanego do sieci prądu: 80/20

Według aktualnej sytuacji prąd, który wyprodukujemy ma dwie opcje dystrybucyjne. Pierwszą- czyli zużywamy go na bieżąco, druga- oddajemy do sieci. Generalnie bardziej opłacalne jest zużywanie na bieżąco, ponieważ oddany do sieci prąd, co prawda może być odebrany, jednak jest to już tylko 80 procent. Najprościej kolokwialnie pisząc, na starcie jest to już 20 procent w plecy. Plusem strategicznym może być fakt, że można go odebrać w ciągu 1 roku. Więc po analizie dni nieprodukcyjnych w roku, lub mało produktywnych, każda nadwyżka będzie kompensowała to, co jest zużywane w chwili, kiedy produkcja jest bardzo mała lub jej brak. Jednak nie jest to wtedy najtańszy prąd.

fronius panel sterowania analiza danych

Co z magazynowaniem energii?

Oczywiście jest to możliwe, ale czy ekonomiczne? akumulatory, regulator ładowania, itd. to również duża część kosztów całej instalacji. Jednakże, zaletą jest to, że wyprodukowany prąd można odebrać w dowolnej chwili. Ilość magazynowanej energii jest ograniczona do pojemności baterii. Standardowo nie ma konieczności magazynowania energii- jest to tylko dodatkowa opcja do rozważenia. Obliczając czas zwrotu inwestycji, warto w kosztach całkowitych uwzględnić koszt baterii, oraz ich żywotność. Przyjmując optymistyczny zwrot po 8-10 latach, takie akumulatory z pewnością nie będą w stanie utrzymać parametrów przez cały ten okres, więc trzeba będzie je wymienić. Innym aspektem jest utylizacja baterii- w końcu oprócz oszczędności na rachunkach, liczy się ilość emitowanego dwutlenku węgla. W takim razie, ile dwutlenku węgla trzeba wyemitować, by takie baterie zutylizować?

Jak właściwie dobrać moc instalacji?

Najtrafniejszym sposobem na właściwy dobór instalacji jest wykonanie audytu energetycznego. Firmy trudniące się montażem instalacji, często wykonują taką usługę za darmo. Najczęściej osoba wykonująca audyt jest też osobą odpowiedzialną za sprzedaż. Niestety temat ten jest dość często ograniczony do minimum- wiadomo, czas to pieniądze, warto jednak wykonać audyt na trochę wyższym poziomie. Najczęściej odbywa się to poprzez analizę rachunków z poprzednich miesięcy i na podstawie tego zużycia dobierana jest moc instalacji. Ok, jest to jakieś odzwierciedlenie, które można wykonać nawet samemu, ale nie nazwałbym tego audytem energetycznym. Audyt energetyczny powinien uwzględniać obiekt całościowo tzn. m.in. stan i rodzaj ocieplenia, ilość okien, ilość drzwi, dach, położenie geograficzne, ciśnienie atmosferyczne, klimat, a także przeliczyć współczynniki przenikalności cieplnej/ strat cieplnych na tych elementach. Generalnie audyt ma służyć określeniu efektywności energetycznej, a straty ciepła utracone np. przez stare, czy nieszczelne okna są po prostu nieefektywne. Oczywiście umieszczenie paneli w miejscu gdzie ilość światła jest największa przez większość dnia- to sprawa oczywista.

fronius panel sterowania analiza danych

Dlaczego zwiększenie efektywności? Zmniejszenie rachunków za prąd to tylko jedna z zalet instalacji. Otwiera ona jednak kolejne możliwości, które warto wykorzystać dla swoich korzyści. Z pewnością najefektywniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie energii z paneli ,z pompami ciepła. Pompy ciepła potrzebują energii do pracy pompki, a zasilając pompkę własnym prądem mamy prawie pewnego rodzaju perpetuum mobile. Zaznaczam, że prawie, ponieważ należy uwzględnić tutaj koszt inwestycji. Ale wracając do pytania z początku akapitu. Nawet nie inwestując w pompy ciepła, nadal istnieje możliwość częściowego dogrzewania domu po prostu elektrycznie. Powoduje to zmniejszone zapotrzebowanie na inny opał tj. paliwa stałe, gazowe, itd. więc przy okazji można zaoszczędzić w innych obszarach, nie związanych bezpośrednio z elektrycznością. Jednak, aby osiągnąć jak najlepszy efekt energetyczny, właśnie dlatego warto spojrzeć na obiekt całościowo i wtedy zastanowić się, czy takie rozwiązanie ma sens. Czy jest sens instalacji większej mocy.

fronius panel sterowania analiza danych

Kontynuując odpowiedź na pytanie „czy jest sens przewymiarować moc instalacji”. Jedno jest pewne- nie warto produkować za wszelką cenę. Inwestycja jaką należy ponieść przy instalacji paneli jest nie mała, dlatego jeśli nie jest planowana rozbudowa instalacji o kolejne odbiorniki, itd. – 20% zapasu dla takiej instalacji, to w mojej opinii w zupełności wystarczająca moc. Przy stałej nadprodukcji, dochodzi czynnik tego, że przez cały czas te 20 procent zwyczajnie przepada. Sumarycznie rzecz biorąc czas zwrotu instalacji będzie dłuższy, a należy też pamiętać, że instalacja nie jest wieczna. Inną sprawą jest to, że jeśli instalacja jest dobrana na moc o wartości X, to instalacja będzie dostarczała 100 procent wartości X- oczywiście, że tak nie jest. Poniżej pokaże przykłady dla instalacji o mocy 5 kW. Można zaryzykować stwierdzenie, że produkcja tak naprawdę kształtuje się na wzór krzywej Gaussa. Poniższy screen obrazuje takie właśnie zachowanie, z czego można wywnioskować, że 100% wykorzystania instalacji to nie okres całego dnia, a maksymalnie kilku godzin przy dobrej prognozie. Najczęściej wartości będą się utrzymywały w granicach 70-90 procent. Z biegiem lat sprawność samych paneli również maleje.

fronius panel sterowania analiza danych
Fronius SYMO

Redukcja CO2

Oprócz korzyści takich jak produkcja prądu jest oczywiście redukcja dwutlenku węgla. Na całe szczęście staje się to coraz bardziej modne zagadnienie. Bardzo pocieszającą wiadomością jest to, że duże firmy/ fabryki wdrążają różne rozwiązania, aby ograniczać emisję dwutlenku węgla, pośrednio poprzez właśnie redukowanie zużycia energii elektrycznej. Pocieszające jest to, ze także i małe gospodarstwa, czy po prostu domy mieszkalne decydują się pomóc środowisku. Redukcja CO2 nie musi kończyć się na produkcji energii, ale patrząc na to z drugiej strony- prowadzić do ograniczenia jej zużycia. Mam tu na myśli np. zmianę oświetlenia na technologię LED, stosowanie urządzeń o wysokiej klasie energetycznej, itd.

Aplikacja mobilna

Na poniższych zrzutach widnieje informacja o ilości zredukowanego dwutlenku węgla. Producent w swojej aplikacji bardzo fajnie, obrazowo to przedstawił, tak by można było wyobrazić sobie skalę problemu. Osobiście mam wielką satysfakcję, że w tak krótkim czasie- bo instalacja ma niecały miesiąc- udało się ograniczyć pośrednio emisję o prawie 90 kg!!! co odpowiada średnio przejechaniu prawie 600 km samochodem.

fronius panel sterowania analiza danych
Fronius SYMO
fronius panel sterowania analiza danych
Fronius SYMO
fronius panel sterowania analiza danych
Fronius SYMO

Jeszcze kilka screenów z możliwości aplikacji mobilnej

Falownik: Fronius SYMO

Aplikacja pokazuje chwilową produkcję, całościową produkcję z tego dnia, a poniżej statystyki z dni poprzednich oraz po skonfigurowaniu ceny za 1 kWh oblicza również oszczędność. Tak wygląda ekran główny, oczywiście aplikacja ma więcej funkcji analitycznych.

fronius panel sterowania analiza danych
Aplikacja mobilna

Na poniższym zrzucie przedstawiona jest produkcja w Październiku 2020, gdzie było trochę dni pochmurnych, trochę słonecznych, trochę deszczowych. Mimo coraz krótszych dni, sumaryczna produkcja po 22 dniach to prawie 157 kWh przy mocy instalacji 5 kW.

fronius panel sterowania analiza danych
Produkcja w miesiącu październik

Moc łączna w odniesieniu do dnia

fronius panel sterowania analiza danych

Moc bierna w odniesieniu do dnia

fronius panel sterowania analiza danych

Moc pozorna w odniesieniu do dnia

fronius panel sterowania analiza danych

Napięcia fazowe w odniesieniu do dnia

fronius panel sterowania analiza danych

Prądy fazowe w odniesieniu do dnia

fronius panel sterowania analiza danych

Napięcie/prąd fazy L1 w odniesieniu do dnia

fronius panel sterowania analiza danych

Współczynnik mocy w odniesieniu do dnia

fronius panel sterowania analiza danych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *