A

Jak odnowić podrapane plastiki?

Plastikowe części z czasem tracą swój kolor, czy też przestają być ładne z powodu uszkodzeń mechanicznych. Nie musisz wymieniać ich na nowe, szczególnie jeśli posiadasz pojazd, do którego ciężko dostać części zamienne. W około 30 minut możesz samodzielnie odnowić plastiki, nie wydając na to więcej niż 30 PLN. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak to zrobić. 

Jak widzisz na poniższym zdjęciu są to dosyć głębokie rysy. Nie jest to rysa w samym elemencie, a w powłoce, którą jest pokryty. Trudno powiedzieć co to takiego, jedno jest pewne- lubi się rysować.

lakierowanie plastików

Na samym początku należy zdjąć tą tajemniczą warstwę. Użyłem do tego dosyć grubego papieru o gradacji 60. Jeśli Twój element nie ma tej powłoki, przypominającej grubą warstwę tłuszczu, możesz z powodzeniem zacząć od papieru 120.

Następnie używamy papierów o wyższej gradacji, aż dojdziesz do 500. Pracuj nad elementem, aż będzie gładki i nie będzie posiadał głębokich rys.

Od tego jak teraz to przygotujesz, zależy efekt końcowy:)
lakierowanie plastików

Jeśli element jest już gotowy, należy go odtłuścić np. zmywaczem silikonowym. Następnie nałóż podkład do plastiku. Wystarczą dwie warstwy, w odstępach czasowych około 5-10 minut. Po około 30 minutach podkład powinien być już suchy.

Przygotuj teraz papier wodny o gradacjach 1000 i 2000. Wrzuć je do pojemnika z wodą i dodaj do wody kropelkę płynu do naczyń. Jeśli element ciężko się obrabia, możesz zagęścić gradację i dorzucić jeszcze np papier 1500.

lakierowanie plastików

Po przetarciu papierem 2000 (jako ostatni) element powinien być już „idealny wizualnie”. Jeśli tak jest, możesz przejść do lakierowania. Jeśli widzisz jeszcze rysy, to trzeba to poprawić teraz- lakier nie pokryje rys. Lakier to najlepszy sprawdzian tego jak się przyłożyłeś do przygotowania 

Nałóż 2-3 warstwy lakieru w odstępach 5-10 minut i pozostaw do wyschnięcia. Jak widzisz ja dodatkowo postanowiłem zmienić kolor.

Zadbaj o dobre światło, aby móc łatwo ocenić, czy lakier już się ładnie zleje, lub czy nie grozi zaciekami.

Do lakierowania był użyty zwyczajny lakier w puszcze „dark gloss”. Jak dla mnie nie wymaga to już nakładania lakieru bezbarwnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Obserwuj na także na: