A

Czy można zregenerować aluminiowe felgi za mniej niż 100 PLN?

Nie jest chyba kłamstwem fakt, że brzydka felga psuje efekt wizualny całego samochodu. Wgłębienia od kamyków, zarysowania od krawężników, czy też utrata „świeżości” to jedne z najczęściej występujących uszkodzeń. W poniższym wpisie przekonamy się, czy można zregenerować komplet felg za mniej niż 100 PLN. Nie bierzemy oczywiście pod uwagę prostowania felg- jeśli jest taka konieczność. To niestety koszt, którego nie da się sensownie zredukować. 

Widziałem wiele filmów na temat samodzielnej regeneracji felg. Miałem akurat felgi, które miały różne rodzaje uszkodzeń, więc postanowiłem spróbować i podzielić się z Tobą efektem.

Głębokie rysy, przetarcia oraz uszkodzony rant. Dobra baza pod testy 

Zacząłem od rozszlifowania uszkodzonych miejsc. Niektóre uszkodzenia da się po prostu rozszlifować i operacje kończymy na ponownym lakierowaniu. Niestety nie jest to możliwe w przypadku głębokich rys, ponieważ wymagałoby to zdjęcia zbyt dużej ilości materiału.

Na moje szczęście jakiś czas wcześniej zainwestowałem w pneumatyczną maszynę polerską, dzięki czemu, część pracy da się ułatwić. Uszkodzenia we wgłębieniach trzeba usunąć ręcznie.

Spodziewałem się nieco mniejszej ilości pracy, jednak teraz śmiało mogę stwierdzić, że to czasochłonne zajęcie.

Zacząłem od gradacji 100. W moim przypadku było to zadowalające. Przy felgach o bardzo dużych uszkodzeniach, można zacząć od niższej gradacji tj. 80. Następnie przeszedłem na papier 120.

Następny krok można wykonać tak naprawdę na dwa sposoby. Są zwolennicy jednego i drugiego rozwiązania. Mam na myśli szpachlowanie. Musi być to szpachlówka z aluminium- możesz być pewny, że zwykła bardzo szybko popęka lub straci przyczepność i odpadnie.

Można położyć szpachlówkę bezpośrednio na rozszlifowane miejsce lub też położyć podkład i dopiero szpachlować. Wybrałem opcję drugą.

Nie musisz szlifować „do goła” całej felgi, jeśli uszkodzone są tylko jej fragmenty. Jednak do lakierowania trzeba felgę najpierw dokładnie umyć, a następnie papierem zmatować.  Warstwa podkładu świetnie odkryje wszystkie niedoskonałości. Wtedy trzeba szpachlować i szlifować, aż powierzchnia będzie wizualnie zadowalająca. Gotową felgę ponownie pokrywamy podkładem i czekamy aż wyschnie.

Teraz procedura dosłownie taka jak przy lakierowaniu np. elementów nadwozia. Papier wodny 500, 1000, 1500 i 2000. Pracujemy nad elementem, aż powierzchnia będzie idealnie gładka. Wtedy można już pokryć felgę lakierem bazowym. Ja użyłem srebrnego lakieru do felg w sprayu.

Kiedy baza wyschnie, trzeba nałożyć lakier bezbarwny. Możesz wybrać matowy lub błyszczący, w zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać. Ja chciałem zachować oryginał, więc użyłem błyszczącego.

I taki oto efekt końcowy. 

Nie zdążyłem jeszcze dobrze oczyścić opony, ale mniej więcej pogląd jest 

Ile to wszystko kosztowało?

U mnie do regeneracji były 4 felgi.

Potrzebowałem:

  • papiery ścierne – 8 PLN
  • trzy puszki lakieru do felg – 45 PLN
  • dwie puszki podkładu – 24 PLN
  • szpachlówka z aluminium – 13 PLN
  • trzy puszki lakieru bezbarwnego w sprayu – 45 PLN
  • kilogram chęci – 0 PLN

Tak więc końcowa kwota wyszła około 135 PLN. Co daje wynik: 33,75 PLN za felgę. Pewnie dałoby się zredukować te koszty jeszcze o 1/4, ale miałoby to bez wątpienia spory wpływ na jakość i trwałość nawierzchni. Analogicznie, jeśli poświęciłbym temu jeszcze więcej czasu, efekt mógłby być dużo lepszy. Zachowałem tutaj rozsądny według mnie stosunek czasu pracy do sensu jej wykonania.

Nieco więcej niż zakładałem w nagłówku, ale myślę, że i tak było warto!  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Obserwuj na także na: