Citroen c5 III
NARZĘDZIA

Czym jest OBD? Aplikacje android, które sprawdzają się w C5

OBD w największym skrócie jest to złącze diagnostyczne, dzięki któremu, możemy komunikować się komputerem głównym oraz konkretnymi sterownikami. Złącze takie posiada większość samochodów produkowanych po roku 2002- dla rynku Polskiego. Na rynku Europejskim jest to rok 2001. Złącze te umożliwia nam nie tylko konfiguracje samochodu, ale również odczytywanie i kasowanie błędów, a także pomiar parametrów pracy silnika wraz z osprzętem, podzespołów elektrycznych, a także testowanie elementów wykonawczych.

Dlaczego warto posiadać czytnik OBD?

Programy i kable zalecane przez producentów nie są zwykle tanie i na „jednorazowy” użytek nie opłaca nam się tego kupować. Dobrą alternatywą jest podstawowy uniwersalny czytnik OBD, który kosztuje w granicach 10-20 zł. Dzięki temu czytnikowi mamy możliwość pomiar podstawowych parametrów silnika, jak również odczytywać i kasować błędy. Mój czytnik łączy się z telefonem po Bluetooth, i nawet nie nigdy go nie wyjmuje- kiedy jest potrzeba uruchamiam program w telefonie i już mam dostęp do podstawowych informacji.

Jakie aplikacje warto zainstalować?

Testowałem co najmniej kilkanaście aplikacji jednak najbardziej przypadły mi do gustu dwie:

Piston

Pierwsza z nich to: Piston – jest to Polski program, który umożliwia ustawienie nam informacji jakie chcemy widzieć, bardzo sprawny odczyt i kasowanie błędów. Testowałem go na kilku samochodach i spisuje się wyśmienicie.

Carista

Drugim używanym przeze mnie programem jest program Carista.

Bardzo czytelny interfejs, intuicyjna obsługa i również zawsze się sprawdzał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Obserwuj na także na: