Dlaczego warto ozonować wnętrze samochodu?

Ozonowanie jest bardzo ważnym i równie często pomijanym elementem przeglądów okresowych układu klimatyzacji. Regularne wykonywanie ozonowania jest nie bez znaczenia dla zdrowia podróżujących, w końcu często samochód jest potocznie nazywany drugim domem, w którym spędzamy bardzo wiele czasu

ozonowanie wnetrza

Ozonowanie można potocznie nazwać dezynfekcją. Proces pozwala na nie tylko pozbywanie się trudno usuwalnych zapachów, ale również wirusów, grzybów, roztoczy, pleśni i innych rodzajów szkodliwych dla organizmu bakterii. Warto pamiętać, aby przy okazji wymianu filtra kabinowego, jak również przeglądu klimatyzacji, zadbać także o dezynfekcję wnętrza.

Jak często wykonywać ozonowanie?

Ozonowanie warto wykonać przynajmniej dwa razy w roku, czyli w takim samym okresie, jakim podlegają wymianie filtry kabinowe.

Ile to kosztuje?

Ozonowanie można wykonać w praktycznie każdej stacji napraw, która trudni się naprawą klimatyzacji. Kosz takiej usługi to około 30 PLN.

Przy większej ilości obsługiwanych pojazdów, warto rozważyć zakup wytwornicy ozony i tutaj w zależności od sprawności generatora- sensowny zakup to ceny od 300 PLN.

Można także skorzystać ze generatora, znajdującego się przy stacjach (przykładowy widać na zdjęciach), gdzie koszt samodzielnego wykonania ozonowania to około 15 PLN. Taka stacja ozonowania znajduje się na przykład przy ul. Lazurowej (myjnia Aqua).

Jak wykonać ozonowanie?

Końcówkę węża wytwornicy należy umieścić we wnętrzu samochodu. Osobiście umieszczam jak najbliżej miejsca gdzie zasysane jest powietrze, bo tak naprawę w największej mierze zależy mi na oczyszczeniu układu nawiewu.

Po uruchomieniu klimatyzacji, nawiewy należy ustawić na maksymalną wydajność, obieg wewnętrzny i zamknąć drzwi. Cały proces powinien zamknąć się w 15 minutach. Po zakończeniu wytwarzania ozonu przez maszynę, dobrze jest pozostawić samochód zamknięty na około 10-15 minut.

Po ozonowaniu KONIECZNIE należy dobrze wywietrzyć samochód! Najlepiej otworzyć drzwi, bagażnik i odczekać minimum 15 minut, by wnętrze dobrze się przewietrzyło. Ozon w dużym stężeniu jest szkodliwy dla zdrowia.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *