CITROEN

Montaż AUX Citroen C5

Citroeny z niższą wersją wyposażenia z pewnością nie zadowolą wielbicieli muzyki, albowiem zostały wyposażone w radio RD4 bez obsługi MP3. Żeby tego było mało-  nie wszystkie nagrywane Audio CD chcą współpracować z radiem.  Tak naprawdę mamy dwie możliwości rozszerzenia swojego hardware.

  • Pierwszy sposób

Jest nieco bardziej kosztowny i czasochłonny – mianowicie jest to wymiana radia na typ RT3, co wiąże się też z wymianą ekranu na kolorowy, dołożeniem części wiązek oraz anteny GPS. Dla jasności – w radiu RT3 również można dołożyć AUX.

Podobno istnieje możliwość wgrania nowego software do RD4 – kiedyś bardzo intensywnie próbowałem szukać informacji i plików wsadowych, jednak skończyło się to niepowodzeniem- brak konkretów.

  • Druga opcja

Będzie nas kosztowała 10-15 PLN, a montaż pochłonie nam godzinę. Mowa o kablu AUX. Można go bez problemu zakupić na aukcjach internetowych. Zwróć uwagę, na to, że występują one w dwóch wersjach “ męskiej “ i “ żeńskiej “ – osobiście polecam wersję męską, ponieważ bezpośrednio podpinasz sobie pod telefon i gra. Kabel AUX sprawdza się też dobrze, jeśli nie masz zestawu głośnomówiącego.

Jak to zamontować?

Wymiana polega na zdemontowaniu panelu przedniego. W tym celu podważamy delikatnie listwy ( dekory ) – pod nimi znajdziemy dwie śrubki TORX. Wyjmujemy popielniczkę pociągając ją w pozycji otwartej do góry – będzie słychać charakterystyczne kliknięcie. Kolejną rzeczą, którą musimy zdemontować, jest osłona lewarka, również nie powinno to przynieść większego problemu ( mocowana na zatrzaskach ). Pod popielniczką znajdziemy kolejne dwie śrubki TORX.

Teraz pozostaje odciągnąć delikatnie panel główny ( razem z kratkami nawiewu ) i podłączyć kabel. Wtyczka AUX pasuje tylko pod jeden układ pinów, więc na pewno się nie pomylisz ( po prawej stronie, w dolnej części radia ).

Citroen c5 AUX

Zastanawiasz się jak poprowadzić przewód? to już zależy od Twoich osobistych preferencji. Można go umieścić np. w schowku, w środkowym tunelu przy stojakach na kawę, w tylnej popielniczce, lub w przedniej popielniczce. Testowałem kilka możliwości- najbardziej korzystnym i praktycznym wydał mi się wybór popielniczki przedniej. Akurat popielniczki nie używam, a z powodzeniem mieści zwinięty kabelek i w razie potrzeby chowamy, i nie widać.

W ostatniej fazie zostaje włączyć funkcję AUX w Lexii. Po włączeniu opcji, wyświetli nam się AUX / Input 1. Będzie on dostępny pod przyciskiem Source lub przyciskiem multifunkcji.

Mam nadzieje, że ze składaniem już sobie poradzić, także nie rozpisuje się w tym temacie.

Komentarz Tobiasza, również może się okazać dobrym rozwiązaniem dla Ciebie! oto jego treść:

Jest jeszcze jedna całkiem dobra opcja rozszerzenia możliwości radia o czytanie plików MP3 [oraz zestaw głośnomówiący do telefonu, wraz z możliwością łączenia się przez BT i odtwarzania multimediów ze smartfona] – emulator zmieniarki CD. Chociaż przyznaję że z lekką zazdrością patrzę na bardziej adekwatny do współczesnych realiów wyświetlacz z RT3 to jednak wymiana wnętrza samochodu sprowadza mnie na ziemie. Natomiast opcje z kablem AUX uważam za mało estetyczną i nie ergonomiczną. Sam używam emulatora NVOX wraz z dodatkowym modułem BT i uważam tę opcje za bardzo wygodną. Radio dzięki temu zyskało możliwość odtwarzania 99 „płyt CD” po 99 utworów każda. Jako że moduł BT łączy się w sposób nieograniczony ze smatrfonem można przy jego pomocy prowadzić rozmowy korzystając z głośników samochodu i dodatkowego mikrofonu, jak i chociażby słuchać muzyki z youtube [co swoją drogą brzmi dużo lepiej niż muzyka odtwarzana z płyt CD i emulatora zmieniarki]. Więc dla osób które nie są zadowolone z aktualnych możliwości radia w naszych Citroenach jest to według mnie najlepszy kompromis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Obserwuj na także na: